Materiał do rolet jest trudniejszy w czyszczeniu niż plisy czy żaluzje – po pewnym czasie przetarcie mokrą szmatką i odkurzającą szczoteczką może nie wystarczyć. W takiej sytuacji warto się zastanowić, czy wymiana materiału w roletach jest korzystnym rozwiązaniem. Inspiracją do takiego działania bywa też remont czy po prostu chęć zmiany wystroju. Dlatego dzisiaj podpowiadamy, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.
Materiał na rolety – wady i zalety
Funkcjonalnie każdy typ rolet i żaluzji ma swoje plusy i minusy – te drugie zależą przede wszystkim od naszych oczekiwań względem tych produktów. Osoby stawiające na rolety chwalą sobie ich estetykę, możliwość doboru tkaniny do swoich potrzeb, nowoczesny styl i łatwość aranżacji z innymi elementami pomieszczenia.
Niestety samo pranie rolet do najłatwiejszych zadań nie należy, szczególnie, jeśli nie robiło się tego regularnie. Po czasie tkanina może utracić swój wyjątkowy odcień lub uszkodzić się mechanicznie (np. przez pazurki pupila). Jeśli rozważasz chęć wymiany materiału w rolecie, warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne.
Tkanina na rolety kasetowe i plisy – wymiana
Wymiana materiału w plisach i roletach kasetowych jest oczywiście możliwa. Nie jest to jednak banalna sprawa – wymaga rozmontowania mechanizmu, rozebrania kasety, wyjęcia starej tkaniny, wyczyszczenia elementów oraz założenie nowego materiału i ponowny montaż. Haczyk polega na tym, że cała operacja polega na pracy z drobnymi, delikatnymi elementami, które łatwo jest uszkodzić.
Jeśli jednak zależy Ci na wymianie materiału w zakupionym mechanizmie, skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta Sunlux24.pl – doradzimy, co zrobić w takiej sytuacji i wskażemy rozwiązania.
Kiedy i jak wymienić materiał w rolecie?
Materiał na rolety możesz wymienić samodzielnie. Decydując się na ten krok, przygotuj tkaninę na wymianę o identycznych wymiarach. Od starego mechanizmu ostrożnie odklej tkaninę i zamontuj nową – najłatwiej będzie to przebiegać w przypadku roletek mini. Do przyklejenia rolety na rurkę nawojową możesz wykorzystać klej lub taśmę dwustronną. Przed włożeniem rolety na swoje miejsce, dokładnie ją zwiń, aby uniknąć trudności ze sterowaniem.
Czy taka metoda zawsze ma sens? W przypadku kilkuletnich rolet warto zastanowić się nad ich całkowitą wymianą. Materiał stanowi dużą część ceny rolety, więc oszczędność może wydać się zbyt mała, jak na trudności, które mogą pojawić się w trakcie. Wymieniając rolety w całości, zyskujesz spokój o to, że produkt jest kompletny i gotowy do montażu. To również dobry moment, by zastanowić się, czy interesują Cię dodatkowe funkcje i technologie.
Inaczej jest, gdy potrzebujesz wymienić materiał w zabrudzonej rolecie lub chcesz wymontować materiał, aby go dobrze wyprać i wyczyścić. Warto jednak sprawdzić, czy pobliskie pralnie nie przyjmą rolet nawiniętych na rolkę, aby nie musieć rozmontowywać całego mechanizmu i odklejać materiału do prania.
Wymiana materiału w rolecie – czy warto?
W przypadku rolet mini zadanie jest stosunkowo łatwe i można się go samodzielnie podjąć bez większego stresu. Jeśli jednak posiadasz roletę z bardziej skomplikowanym mechanizmem, taki proces jest raczej mało opłacalny. Aby był dobrze przeprowadzony, warto zainwestować w odpowiednią usługę – dzięki temu będziesz mieć pewność, że wymianą zajmą się specjaliści, a mechanizm nie zostanie uszkodzony.